DSC_0008

Yaşayan Kütüphane Kapasite Geliştirme Programı Sona Erdi

2 sene önce 0 Yorum

18 ay boyunca süren, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) yürütücülüğünde gerçekleşen, Avrupa Birliği ve Açık Toplum Vakfı tarafından fonlanan Yaşayan Kütüphane Geliştirme Programı proje takvimini tamamladı.

Program kapsamında;

  • 159 yerel organizasyon ekibi gönüllüsü, 415’i İf İstanbul YK ve 928’i yerel YK’lar olmak üzere 1343 okuyucu, 21’i İf İstanbul YK ve 84’ü yerel YK’lar olmak üzere 105 kitap programın doğrudan faydalanıcısı olmuştur.
  • 6 gençlik örgütünden toplam 24 katılımcının Yaşayan Kütüphane ile ilgili kavramsal ve organizasyonel açılardan güçlenmesi için Teknik Destek Eğitimi gerçekleştirilmiştir.
  • Teknik Destek Eğitimi katılımcıları ile beraber Şubat ayında, İstanbul’da bir tane Yaşayan Kütüphane gerçekleştirilmiştir.
  • Yerel Yaşayan Kütüphane ekiplerini güçlendirmek için her ekiple (toplam 144 katılımcı) temel insan hakları eğitimi, ayrımcılık eğitimleri ve “yaşayan kütüphane nasıl yapılır?” eğitimleri gerçekleştirilmiştir. Ankara’da talep nedeniyle ek olarak bir ayrımcılık eğitimi ve bir toplumsal cinsiyet eğitimi düzenlenmiştir.
  • Yaşayan Kütüphane düzenlemek isteyen ekiplere yönelik “Yaşayan Kütüphan Video Rehberi” başlıklı  destekleyici bir video rehberi oluşturulmuştur.

Programın izleme ve değerlendirme raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

download-dblue

Yorumlar